První demonstrace v životě

Nedávno jsme na hodině angličtiny dostali za domácí úkol vymyslet pár vět na téma ,,co nás rozčiluje a ostatní to milují”, nebo naopak, ,,co ostatní nesnáší a my to máme rádi”. Náš lektor (původem z Austrálie) k tomu ještě dodal dvě prosby: první byla, že chce slyšet emoce; ta druhá, ať to hlavně není o Babišovi. Jo no.

Už i cizince to unavuje poslouchat.

Vlastně i já jsem unavená. Nemusím řeči o politice, volby mě stresují a je pro mě těžké vložit důvěru do rukou lidí, které jsem nikdy nepotkala. Co mi naopak nevadí vůbec, je přemýšlet nad lidmi. Nad tím, co říkají a jak se chovají. A taky nad tím, jak umějí stát sami za sebou. Například tehdy, když někdo nedodrží svůj slib. Nebo jim lže.

Chápu všechny voliče strany ANO, respektive příznivce Babiše. Však kdo by nevolil člověka, který když zrovna spí, sní o zemi bez korupce, o fair play, důchodech skoro tak velkých jako platy, zkrátka o ideální zemi? Kdo by nechtěl volit člověka, jehož slogan zní ,,Nelžeme, nekrademe a pracujeme pro vás?” Můj názor je, že ho volí, protože věří jeho lžím. Jeho lžím věří proto, že znějí hezky.

Když jsem se v úterý odpoledne rozhodovala, jestli se připojit k demonstracím za nezávislou justici, sedla jsem si na 15 minut k googlu a hledala fakta. Abych si připomněla, co se chystám podpořit. Je docela hustý, vidět to všechno dohromady:

  • Premiér Babiš tvrdí, že není pravda, že byl agent StBák, proto podal žalobu na Ústav paměti národa. Prohrál. Tak se následně soudil ve Štrasburku. Prohrál. Namísto toho, aby to uznal, nadále kecá. Čímž se stává člověkem několikanásobně usvědčeným ze lži, na které stále trvá. Tím pádem přímo popírá bod programu strany ANO ,,Nelžeme”.
  • Když ho obvinili, že si podvodem dotoval Čapí hnízdo, honem označil své děti za vlastníky sídla. Následně jeho děti zmizely. Údajně někam na Krym, aby nemohly vypovídat. Babiš je označil za duševně nemocné. Ano, svým duševně nemocným dětem totiž běžně přepisujeme majetek.
  • Policie to šetřila a navrhla Babiše obžalovat, že takhle kradl.
  • Následující den po návrhu policie Babiš bezdůvodně mění ministra spravedlnosti za svou podporovatelku Marii Benešovou, která již dříve hlasovala pro jeho nevydání policii. Ministr spravedlnosti má slušný páky tohle vydání policii ovlivnit.
  • Téměř čtyři sta tisíc Čechů podepsalo petici za Babišovu demisi a odvolání Benešové. Desetitisíce lidí se účastní pravidelných demonstrací.

Ti lidé to dělají proto, že se bojí o demokracii. Takhle nás to totiž učili ve škole: to, jak se přebírá moc, když se nastoluje režim. Nejdřív si pěkně postupně dosadíte ,,své” lidi do důležitých pozic…ti potom dělají, co chcete vy…. a tak dál. Přebrat kontrolu nad soudy. Policií.  Zkrátka takové ty věci, co nás učili a my si říkali, jak jsme rádi, že žijeme v jiný době. A že to by se dneska nestalo. Vtipné, co? Ačkoliv vlastně moc není.

A tak jsem šla na demonstraci taky. Byla to moje první demonstrace v životě a byla dobrá. Slušná, sdělila se tam všeobecně známá fakta, logické požadavky, zpívala se hymna. Přišli tam obyčejní lidé, kteří chtějí pouze upozornit na to, když se děje něco nemorálního. Kteří doufají, že příští premiér bude někdo, koho třeba nestíhá policie. Neunáší svoje děti. Nemanipuluje se soudy. Nekrade veřejné peníze. A tak.

Podepsat petici můžete zde.