Miluj svůj život

Tak se zase jednou vracím z návštěvy rodného města a říkám si, že Plznička byla opět srdceryvně nádherná. Tamější adventní trhy sice nabízí svařák nejasného původu, mnohem víc šuntů z dovozu, namísto ručních výrobků od českých řemeslníků a díky absenci obřích davů lidí lépe oceníte smutný pohled na opilé lidi bez domova, to ale vůbec nevadí. Vždyť Ty, Plzničko, dobře víš, že bych Ti odpustila mnohem víc. 

Vánoční osvětlení v centru mě dojímalo a mé srdce nezarmoutila ani velká světelná instalace soba v životní velikosti, který je pro Českou republiku asi tak tradiční, jako pro USA řízek v alobalu. Ve dvě ráno jsme se u něj vyfotily s kámoškou a strhly tím vlnu sobích selfie u dalších kolemjdoucích. 

Teď mi dochází, že Plzeň osvobodili za války Amíci. Takže vlastně opodstatněná dekorace.

To v Brně naproti tomu respektují skutečného českého Ježíška, kterýžto fakt vám připomíná každý zálohovaný kalíšek na svařák. Případně další alkoholické nápoje. Například:

Turbomošt – horký jablečný mošt s pravou jablkovicí

Slovenská strela – s tatranským čaj a zázvorem

Turbošroub – pálenka s..?

Turkokapr – ??

díky čemuž zažíváte pocit skutečné exotiky a nechápete, proč byste se měli hnát na trhy až někam do Vídně, když máte tady tohle (tuto, mluví-li Plzeňačka). Ty brněnské trhy jsou mimochodem velkolepé a krásné, protkané celým historickým centrem města, plné koncertů, tyčí se zde velké ruské kolo, ve vánoční historické tramvaji (šalině, mluví-li Brňačka) si můžete zakoupit ponožky s roztomilým potiskem malých šalinek, zkrátka ta pravá vánoční atmosféra.

Ale zpět k mé návštěvě v Plzni.

Jeden z mých dárků pro rodinu je knížka, tak si říkám, že si ji cestou do Plzně rovnou přečtu, než ji podaruju, ať také vím, co jsem darovala. Jednalo se o ten typ sluníčkové motivační knihy, která je navíc samá pastelová barva a sladký obrázek a kdyby snad měl člověk pochybnost o obsahu, velký nápis ,,Miluj svůj život” ho pochybovat nenechá. 

Shodou okolností jsem ten den měla na sobě po kolena dlouhý, sladce růžově-zelený svetr, který jsem dostala a nepořídila si ho sama nejspíš proto, že nenosím růžovou, ale zejména černou, zároveň je ale tak pohodlný a teplý, že mi to nedá ho nenosit. Také bych si normálně četla něco od Jiřího Kulhánka, což jsou v podstatě scifi krváky psané formou černého humoru. Takže si tam tak sedím s tou sladkou knihou v tom sladkém svetru a dochází mi, jak asi vypadám pro okolní lidi. Budiž to připomínkou toho, že nemáme soudit lidi podle slupky, ať už je to tričko s potiskem Justina Biebera, nebo jakákoli jiná slupka.

A teď si vezměte, že být v mé situaci nějaká nezadaná slečna a sedět vedle ní hypoteticky muž osudem předurčený pro ni (například černě oděný drsňák milující scifáče), tak by si býval mohl říct, že ta holka bude šílená. Ta zmařená šance! 

Jenomže zatímco jsem si dělala v duchu z knihy legraci, ona na mě mezitím pokradmu působila svým sluníčkovým vlivem. Dřív, než jsem si stačila uvědomit, co se děje, lítala jsem v tom taky. 

A tak později jdu Plzní a raduji se, jak je srdceryvně nádherná. Problémy v naší rodině se mi musely jen zdát – vždyť je to vlastně všechno v pohodě! S čím si to má kámoška dělá starosti, když se jim ta schůzka jednoznačně vydařila? Pojď se radši vyfotit u soba! A proč že mě to vlastně nervovaly Vánoce? Vždyť přece Ježíšek a svařák! Cukroví sem, dárky tam! Příbuzný to pochopí, že… že… když strávím Vánoce třeba na Marsu… že jsem vegetarián.. a tak celkově! Všechno je pěkný! Žijem právě teď!

Tak v závislosti na Vaší povaze si buďto dejte pozor na to, co čtete, nebo čtěte to, co já 😀 Krásné Vánoce všem 🙂